
Növények Napja – Családi Nap
Az idén 100 éves SZTE Füvészkertben egy újabb tartalmas és sokszínű családi nappal várunk minden kedves látogatót 2022. május 28-án, szombaton.
A nap folyamán változatos és érdekes előadásokkal, bemutatókkal a növényi sokféleségre, a növények rendkívüli és az emberi életben betöltött fontosságára igyekszünk felhívni a figyelmet. Különleges program lesz a zöldségszobrász bemutató valamint a családi öko élményprogramot nyújtó Kezes-lábas játszóház, mely különleges eszközei segítségével felhívja a figyelmet a fenntarthatóságra, a környezettudatos lét fontosságára.
Kézműves kiállítókat, növény árusokat, gasztro termékeket forgalmazókat is megtalálhatnak a rendezvényen. Célunk, hogy a természetvédelemmel, a biodiverzitás védelmével megismertessük a látogatókat.

Trópusi lepkekert, Orchideaház és Páfrányház
Repülő virágok – trópusi lepkekert az SZTE Füvészkertben
Május 1-jén, vasárnap ismét megnyitja kapuit lepkekertünk, mely Közép- és Dél-Amerika trópusi tájaira repít. A növényi sokféleség mellett az állatvilág repülő ékszereit, trópusi pillangókat is megcsodálhatnak látogatóink.
Csöppnyi esőerdőt varázsoltunk egy fóliasátor alá, ahol a bábszekrényben lévő bábokból folyamatosan bújnak elő a pillangók és szemet gyönyörködtetően libbennek növényről-növényre, a lepke-etetőknél lakmároznak vagy éppen a látogatók karján, ruháján landolnak. A sétautat bejárva akár 20 lepkefaj, közel 400 színpompás, trópusi képviselőjével is találkozhatnak az érdeklődők. Nagy részük különösen napsütéses időben aktív, ilyenkor a több száz lepke színes kavalkádot alkotva cikázik a növények között, borongósabb időben pedig szívesen pihennek meg összecsukott szárnyakkal a növények levelein, ágain. A helyszínen rövid szakvezetést biztosítunk és információs táblák is segíti a látottak elmélyítését.
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a trópusi lepkekertben magas páratartalom (70%) és hőmérséklet (30-35°C) uralkodik!
A lepkekert bejárata a Mediterrán üvegház mögött található. A belépés után az út a Páfrányházon, a harasztok törzsének képviselőit (páfrányokat, harasztokat) bemutató gyűjteményen keresztül vezet. A kiállításhoz kapcsolódóan számos érdekesség is olvasható a kihelyezett információs táblákon, a harasztok törzsének képviselőitől a természetben megfigyelhető matematikai törvényszerűségekig. Szintén a trópusi lepkekert bejáratán át látogatható az Orchideaház, melyben a meleg égövi orchideafajokból, fajtákból és kertészeti változatokból kínálunk ízelítőt.
Trópusi lepkekert, Orchidea-, és Páfrányház nyitva tartása:
május 1. - szeptember 30.
nyitva minden nap: 9.00-17.45 (zárva: 12.00-13.00)
A füvészkerti belépőjegy a trópusi lepkekertbe egyszeri belépésre jogosít!

Fogadjon örökbe egy növényt a 100 éves Füvészkertben!
A Füvészkertben több, mint 6000 növény faj és fajta található. Ebben a sokféleségben mindenki találhat egy számára érdekes, kedves növényt. Van, akit egy szép virág, egy különleges kéregrajzolat, egy meghökkentő formájú termés vagy érdekes levélalak látványa varázsol el, mások egy-egy idősebb, az idő nyomát magán viselő növényt tüntetnek ki figyelmükkel.

100 EVES A SZEGEDI FUVESZKERT
1922-2022
Kedves szegedi Lakosok!
A Füveszkert szâzadik sziiletesnapja alkalmából kiâllitâst szerveztünk, ahol a kert korâbbi életét szeretnénk bemutatni archiv felvételek és újságcikkek segitségével. Vârunk minden olyan, a tartalmâban a Füvészkerthez kapcsolódó képet és irást, amely egy ilyen jellegű kiállításon megállja a helyét.
Fotók leadási határideje: 2022. március 30.
Fotók leadási helye: A Füvészkert pénztárában személyesen,
vagy digitalizâlva, elektronikusan a következő e-mail címre:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A fotókkal szemben támasztott igényeink a következők:
- Lehetőleg legyenek élesek, jó minőségűek
- A fotó hátoldalán legyen feltüntetve a kép keszítésének dátuma és a tulajdonos neve
- A fotó lehet fekete-fehér és szines, de lehetőleg ne legyen sérült
- Tartalmilag a Füvészkerthez kötődjön, annak egy- egy részletét, illetve az itt dolgozók munkáját örökítse meg, de az egykori dolgozókról keszült portré. is lehet. (magánemberekről készült, füvészkerti portrék nem tartoznak bele). Továbbá jói sikerült növényfotók is szerepelhetnek közöttük.
- • Újságcikkek esetén fontos, hogy mikor, melyik lapban jelent meg, kerjük ezt is figyelembe venni.

Kertészkedjünk együtt a Füvészkertben
6 alkalmas programsorozatot indítunk 2022 február 27-től
Invitálunk mindenkit, aki kedvet érez a kertészkedéshez, azonban eddig még nem volt bátorsága belekezdeni, vagy már kertészkedik ugyan, de ismereteit szeretné bővíteni a témában. A Füvészkert az elméleti ismeretek átadása mellett a gyakorlati tudás megszerzésének is ideális terepe, így nagy hangsúlyt fektetünk a tanultak gyakorlati elmélyítésére.
Az egyes alkalmakon a kertészkedés szempontjából fontos alapismereteket vesszük sorra az alábbi témakörök köré csoportosítva:

Növényeket telepítünk, nemcsak a botanikus kertünkben
Az SZTE Füvészkert és a Körös-Maros Nemzeti Park együttműködése 2010-ben, tíz évvel ezelőtt kezdődött. A nemzeti park olyan élőhelyrestaurációs munkáiba kapcsolódtunk be, melyek a térségben megmaradt, mára erősen megritkult löszpusztagyepek fennmaradását célozzák. Egykor ezek a gyepek meghatározó részei voltak a tájnak, a magyar flóra ritka és értékes növényfajainak adtak otthont, melyre hasonlóképp értékes állatközösségek épültek. A mezőgazdaság térhódításával azonban a löszgyepek nagy része mára eltűnt, maradványaival csak kisebb-nagyobb foltokban, mezsgyéken találkozhatunk.

EGÉSZ NYÁRON ÁT TARTÓ VIRÁGÖZÖN
Végre már az éjszakai hőmérséklet is folyamatosan emelkedik, elérkezett az egynyári virágok kiültetésének időszaka. Így szinte már minden kertészetben megvásárolhatók az egynyári virágzó növények.

HOGYAN TERMELHETÜNK GYÜMÖLCSÖT A BALKONON?
A kertekben a legtöbb gyümölcstermő növény már virágba borult, vagy borul a napokban. Azonban a kerttel nem rendelkező balkontulajdonosoknak sem kell elkeserednie, nagyon sok gyümölcstermő növény megtermeszthető dézsában is, a legtöbb gyümölcsfának létezik törpe változata is.

FRISSEN SZEDETT PARADICSOM AZ ERKÉLYRŐL!
A dísznövények helyett egyre többen szeretnének zöldségféléket és fűszernövényeket termeszteni a balkonon. Erre már egyre több lehetőség van, a hagyományos zöldségfélék mellett determinált növekedésű, bőtermésű fajták kaphatók a kertészetekben. Korábban balkonparadicsom és balkonpaprika, azonban ma már balkonpadlizsán, balkonuborka és különböző levélzöldségek is ültethetőek.

BALKONKERTÉSZET- ami nem csak a virágokról szól
Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a balkonkertészkedés ami jelentősen eltér a hagyományos kertészkedéstől. Egy olyan területről beszélünk, amelyről itthon nagyon keveset olvashatunk, míg a nyugati országokban jóval nagyobb hagyománya van, jelentős szakirodalom is készült a témával kapcsolatban. Az utóbbi években a dísznövények mellett egyre nagyobb érdeklődés figyelhető meg a zöldségfélék, gyümölcstermő növények és a fűszernövények iránt. Ma már több olyan fajta is megvásárolható, amely kifejezetten cserepes termesztésre lett szelektálva. Ezek a növények determinált növekedésűek, így nem fogják kinőni a balkon.