
BETELT MINDKÉT IDŐPONT!
Tematikus szakvezetés - Az orchidea gyűjtemény bemutatása - (2 időpontban)
A mérsékelt égövön üvegházakban nevelt trópusi orchideák nagy része ősszel és télen hozza látványos és egzotikus virágait, a Füvészkertben található orchideaház is ilyenkor mutatja legpompásabb arcát. Gyűjteményünk mintegy 50 nemzetség több mint 250 egyedét mutatja be, ezek között vannak ún. botanikai fajok és hibridek is.
A legtöbb trópusi orchideánk melegházi és fán lakó (epifita) életmódot folytat, de vannak köztük talajlakók is, mint a rendkívül egzotikus megjelenésű papucsorchideák. Hidegebb körülményeket igénylő orchidea fajaink közül pedig csónakorchideáink kezdik ilyenkor bontogatni szirmaikat.
A szakvezetéseket az orchidea gyűjtemény kurátora tartja, melyeken korlátozott létszámmal (max. 15 fő/alkalom) lehet részt venni.
Kezdés 10.45-kor és 13.15-kor. Az egy órás programon való részvétel regisztráció köteles (az időpont megjelölésével) a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen.
A szakvezetés díja a belépőjegyen felül 1.000 Ft/fő.

Kertészkedjünk együtt a Füvészkertben!
Nagy öröm a kiskert
Február végétől egy hat alkalomból álló, a kertészkedés témáját, kertészeti praktikákat tárgyaló programsorozat indul az SZTE Füvészkertben.

Fogadjon örökbe egy növényt a Füvészkertben!
A Füvészkertben több, mint 6000 növény faj és fajta található. Ebben a sokféleségben mindenki találhat egy számára érdekes, kedves növényt. Van, akit egy szép virág, egy különleges kéregrajzolat, egy meghökkentő formájú termés vagy érdekes levélalak látványa varázsol el, mások egy-egy idősebb, az idő nyomát magán viselő növényt tüntetnek ki figyelmükkel.

Növényeket telepítünk, nemcsak a botanikus kertünkben
Az SZTE Füvészkert és a Körös-Maros Nemzeti Park együttműködése 2010-ben, tíz évvel ezelőtt kezdődött. A nemzeti park olyan élőhelyrestaurációs munkáiba kapcsolódtunk be, melyek a térségben megmaradt, mára erősen megritkult löszpusztagyepek fennmaradását célozzák. Egykor ezek a gyepek meghatározó részei voltak a tájnak, a magyar flóra ritka és értékes növényfajainak adtak otthont, melyre hasonlóképp értékes állatközösségek épültek. A mezőgazdaság térhódításával azonban a löszgyepek nagy része mára eltűnt, maradványaival csak kisebb-nagyobb foltokban, mezsgyéken találkozhatunk.

EGÉSZ NYÁRON ÁT TARTÓ VIRÁGÖZÖN
Végre már az éjszakai hőmérséklet is folyamatosan emelkedik, elérkezett az egynyári virágok kiültetésének időszaka. Így szinte már minden kertészetben megvásárolhatók az egynyári virágzó növények.

HOGYAN TERMELHETÜNK GYÜMÖLCSÖT A BALKONON?
A kertekben a legtöbb gyümölcstermő növény már virágba borult, vagy borul a napokban. Azonban a kerttel nem rendelkező balkontulajdonosoknak sem kell elkeserednie, nagyon sok gyümölcstermő növény megtermeszthető dézsában is, a legtöbb gyümölcsfának létezik törpe változata is.

FRISSEN SZEDETT PARADICSOM AZ ERKÉLYRŐL!
A dísznövények helyett egyre többen szeretnének zöldségféléket és fűszernövényeket termeszteni a balkonon. Erre már egyre több lehetőség van, a hagyományos zöldségfélék mellett determinált növekedésű, bőtermésű fajták kaphatók a kertészetekben. Korábban balkonparadicsom és balkonpaprika, azonban ma már balkonpadlizsán, balkonuborka és különböző levélzöldségek is ültethetőek.

BALKONKERTÉSZET- ami nem csak a virágokról szól
Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a balkonkertészkedés ami jelentősen eltér a hagyományos kertészkedéstől. Egy olyan területről beszélünk, amelyről itthon nagyon keveset olvashatunk, míg a nyugati országokban jóval nagyobb hagyománya van, jelentős szakirodalom is készült a témával kapcsolatban. Az utóbbi években a dísznövények mellett egyre nagyobb érdeklődés figyelhető meg a zöldségfélék, gyümölcstermő növények és a fűszernövények iránt. Ma már több olyan fajta is megvásárolható, amely kifejezetten cserepes termesztésre lett szelektálva. Ezek a növények determinált növekedésűek, így nem fogják kinőni a balkon.

Földbe kerültek a magok a tanyaudvarban
A hőmérséklet egyre kedvezőbb, szépen átmelegszik napközben a talaj, így a tanyaudvarban is megkezdtük a tavaszi munkálatokat, vetéseket. A talaj előkészítése után elvetettük a babot, céklát, csemegekukoricát, burgonyát és cirkot. Később sorra kerülnek majd a paradicsom, paprika, kelkáposzta, uborka tökfélék is. Ezeket májusban már palántaként fogjuk kiültetni.

Természetvédelem a kertben
A tavasz megérkezésével és a jó idő beköszöntével egyre több időt tölthetünk a kertünkben. Ebben az időszakban rengeteg a feladatunk! A felújítások, a vetések és az új ágyások tervezése, kialakítása közben érdemes a természetvédelem, pontosabban az állatvédelem szempontjából is átgondolni a teendőinket! A héten esedékes Föld napja (április 22.) alkalmából e témában szeretnénk néhány ötlettel, jó tanáccsal segíteni a gondos kertészkedőket!