PROGRAMOK
helyszín: SZTE Füvészkert, Lövölde u. 42., pénztár épülete
2018.
Január 24. 15:00: Gyógynövények: "csodaszerektől" a csoda hatású készítményekig – Dr. Csupor Dezső, a Farmakognózia Intézet docensének előadása
Február 8. 14:00:” Vak vezet világtalant! „avagy sikerek és kudarcok a kivi metszés terén egy amatőr ám annál lelkesebb kertbarát előadásában – Dr. Györgyey János (SZBK Növénybiológiai Intézet) gyakorlati bemutatója
Február 21. 15:00: Egzotikus gyümölcstermő növények és szaporításuk – Dr. Dóró Géza előadása
Március 8. 15:00: Mianmar és Kambodzsa- egzotikus túra a Távol-keleten - Németh Anikó igazgató útibeszámoló előadása
Április 11. 15:00: Szőlő metszése – Ónozó Ferenc gyakorlati bemutatója
A Szegedi Kertbarát Kör a Kertészet és Kertbarátok Országos Szövetségének tagja (web: kertszovetseg.net). A szervezet célja a kertkultúra népszerűsítése, a kertszeretők, hobbi kertészek összehozása, lehetőség biztosítása a gyakorlati tapasztalatok cseréjére és a szakmai újítások megismerésére. A Kör tagjait nemcsak a tapasztalt, a kertészkedésben, kertművelésben jártas érett korosztály, de a fiatal növénykedvelő nemzedék is kiegészíti.
A Szegedi Kertbarát Kör az SZTE Füvészkertben (Lövölde u. 42.) tartja összejöveteleit. Minden találkozó egy, a tagok érdeklődése szerint kialakított téma köré szerveződik. Ízelítőül az elmúlt időszakban az alábbi témák kerültek elő: ismerkedés szőlőfajtákkal, zöldségek és gyümölcsfák növényvédelme, gondozása, kondicionálása, gyümölcsfák metszése, a biológiai védekezés lehetőségei és fontossága, gyógynövények a kertben, permakultúra, kertjeink téli madárvendégei, áttelelő rovarok, szobanövények ápolása, szaporítása, ismerkedés a gyökéritatóval, méhészeti bemutató. Ezen kívül tagjaink az országos szervezet által biztosított szakmai fórumokon, más helyi Kertbarát Körök rendezvényein is részt vehetnek. A füvészkerti rendezvények idején is szervezünk Kertbarát Körös összejövetelt, melyre érvényes tagsággal a belépés ingyenes.
Büszkén számolhatunk be róla, hogy 2014-ben indultunk "A legszebb konyhakertek" országos versenyen, ahol II. helyezést értünk el tanyaudvarunkkal. Tagjaink aktív közreműködésével alakítottuk ki a Füvészkert szőlősét és gyűjteményünk számos értékes növénnyel (borostyán fajok és fajták, mediterrán növényfajok, törzses és bokros mályvacserjék) is gyarapodott a kertbarátok adományai által. Ezen kívül a kertbarátok egymással megosztott szakmai, gyakorlati tapasztalatai is sok segítséget nyújtanak egy-egy felmerülő téma, probléma, kerti teendő esetén.
Továbbra is várjuk azon kertbarátok jelentkezését, akik
- érdeklődnek a kertkultúra iránt
- szívesen kertészkednek
- kíváncsiak az aktuális kertészeti újításokra, szemléleti változásokra
- kellemes, kötetlen módon ismerkednének a növényvilággal
Jelentkezni és érdeklődni lehet az alábbi e-mail címen (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.), ill. telefonszámon (Németh Anikó, 70/439-9327)
A tagság feltétele:
A Kertbarát Kör éves tagdíja: 2.100 Ft/év (A tagdíj befizetésével a Füvészkerti Kertbarát Kör programokra a belépés ingyenes.)
Tagdíj befizetése: a megjelölt programok időpontjában, a gazdasági felelősnél lehetséges.
Tisztségek:
Kertbarát Kör elnöke: Németh Anikó, SZTE Füvészkert igazgatója
Kertbarát Kör titkára: Makra Orsolya
Kertbarát Kör gazdasági felelőse: Tánczos Enikő
2016. I. félév programjai
helyszín: SZTE Füvészkert, Lövölde u. 42., pénztár épülete
január 19.
15.00 :Dr. Mihalik Erzsébet: India zöld kincsei
A távol-kelet meghökkentő növényi sokfélesége, természeti értékei és erőforrásai (gyógynövények, kultúrnövények, fűszerek) és mindez a szomorú realitás, a gazdasági érdek diktálta természetkárosítás tükrében.
Évköszöntés
január 22.
15.00: Gál Attila: Felfedezőúton Albániában
Fényképes úti beszámoló Albánia természeti értékeiről, növényvilágáról, nemzeti parkjairól.
február 25. (csütörtök)
15.00: Sípos József növényorvos, a BAYER Crop Science Hungary Csongrád megyei Képviselőjének előadása
Az előadás témái: Növényvédelmi aktualitások a gyümölcsösben; a tavaszi lemosó permetezésről. A BAYER újdonságai a kiskertekhez. A kertészetek, gyümölcsösök nem szívesen látott "új vendégei" Újabb, tömeges kártevők, - kabócák, bankák és társaik; az ellenük való védekezés. A vértetűkről, és a védekezési lehetőségekről. A BAYER Crop Science időjárás és növényvédelmi előrejelző szolgáltatásának bemutatása.
A fentiek rövid, tömörített tartalommal az interaktivitás jegyében lesznek előadva. Konzultáció lehetséges.
március 24. (csütörtök)
15.00: Dr. Margóczi Katalin: Hagyományos tájhasználat. Hogyan "kertészkedtek" az indiánok, a mongolok, a ladakiak, a kalotaszegiek és a dél-kiskunságiak?
Margóczi Katalin a SZTE Ökológiai tanszékének docense. Szívügye a természetvédelem, amit számos tantárgy keretében oktat is. Kutatásainak is ez áll a középpontjában: dél-kiskunság növényvilágának feltárása, vizes és homoki élőhelyek helyreállítása, élőhelyek természetvédelmi kezelése. Az utóbbi években figyelme egyre inkább az eltűnőben lévő, a táj növényvilágának megőrzése szempontjából kulcs fontosságú hagyományos gazdálkodási formák és az etnobotanika felé fordult.
április 6.
(a program időpontja az időjárás függvényében változhat!)
Látogatás a kishomoki GÁLA évelőkertészetbe.
A Gála Kertészet fő tevékenysége évelő dísznövények - sziklakerti évelők, árnyéki évelők, díszfüvek, virágágyi növények, fűszernövények - konténeres termesztése. A látogatás keretében megismerjük az éppen aktuális kínálatot, napjaink divatos növényfajait, fajtáit, szaporítási és növénynevelési tanácsokat is kaphatunk.
július 2. (szombat)
Bujákné Szabó Krisztina: A levendulatermesztés fortélyai
Fajtabemutatóval egybekötött előadás a III. Levendulanapok keretében.
augusztus 6. (szombat)
IX. Lótusznapokhoz kapcsolódó Kertbarát Körös program (még szervezés alatt).
Minden Kertbarátot szeretettel várunk!